DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W ZE5

Po feriach zimowych wróciliśmy do szkoły pełni zapału do dalszej pracy. Lofi – roboty czekały na nas z niecierpliwością. Jednak już za chwilę… zbliżało się kolejne ważne wydarzenie: Dzień Bezpiecznego Internetu, które to miało miejsce 5. lutego. Tegoroczna inicjatywa przebiegała pod hasłem „DZIAŁAJMY RAZEM”.

Nasze działania trwały trochę dłużej, ponieważ zaplanowaliśmy kilka zadań, aby zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska on-line.

W naszej szkole odbyła się II edycja przedsięwzięcia pn. Tydzień Bezpiecznego Internetu w ZE 5 (TBI w ZE 5). Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.

W ramach przedsięwzięcia w  klasach II-III przeprowadzone zostały zajęcia m.in. w oparciu o materiał multimedialny „Sieciaki”, „Plik i Folder”, „Zuzia i Tunio poznają Internet”. Natomiast w klasach IV-VIII w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych przeprowadzone zostały zajęcia z wykorzystaniem materiałów w oparciu o program Bezpiecznie TU i Tam Fundacji Orange oraz z Polskiego Centrum Programu Safer Internet: „3… 2… 1… Internet”, „Lekcja bezpieczeństwa” i „Gdzie jest Mimi?” W trakcie zajęć wykorzystany został również materiał edukacyjny z programu Cyfrowobezpieczni.pl. W pracowni znajduje się Netykieta, czyli zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie – swoista etykieta obowiązująca w sieci, na stronie internetowej szkoły umieszczono także tematyczne materiały i linki do stron z informacjami dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

https://sites.google.com/view/ze5zgora-informatyka/bezpieczny-w-sieci, https://sites.google.com/view/ze5cyfrowobezpieczni

Efektem prowadzonych działań są wykonane przez uczniów prace plastyczne, plakaty oraz projekty, animacje i gry tematyczne w wizualnym środowisku programowania Scratch. Ponadto uczniowie wzięli udział w konkursach i quizach tematycznych.

http://ze5zgora.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=88#gallery/88

Pamiętajmy!

Każdego dnia zachęcajmy wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.