Walczymy z globalnym ociepleniem

Wielkimi krokami zbliżamy się do finału projektu. Na dzisiejszych zajęciach postanowiliśmy poruszyć kluczowe zagadnienia związane z zanieczyszczeniami powietrza i efektem cieplarnianym. Na rozgrzewkę uczniowie rozegrali po dwie partie w dobble. Następnie przy komputerach dokonaliśmy analizy temperatur dla naszego miasta. Omówione zostały terminy związane ze średnią dobową temperatur, miesięczną i roczną. W kolejnych krokach przeanalizowaliśmy dane z Polski z ostatnich 68 lat korzystając ze strony: https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne oraz ze 168 lat ze świata – https://www.klimatdlaziemi.pl/index.php?id=112&lng=pl.
Na podstawie danych statystycznych uczniowie wskazali ewidentny wzrost temperatury, szczególnie wyraźny w latach 80 poprzedniego stulecia.

W dalszej części lekcji uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich była odpowiedzialna za wyszukanie i zgromadzenie informacji o przyczynach i skutkach globalnego ocieplenia klimatu. Druga grupa miała zebrać największą ilość pomysłów skutecznego ograniczania emisji zanieczyszczeń przez pojedynczego człowieka w życiu codziennym. Poruszony został również temat “śladu węglowego”. Na koniec zaprezentowany został film o globalnym ociepleniu.