Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzozówce

Brzozówka

Historia szkoły sięga roku 1945. Wcześniej, przed II wojną światową i w jej trakcie, w budynku tym mieścił się kościół ewangelicki oraz jedna szkolna sala. Obydwie te instytucje służyły licznej, niemieckiej społeczności lokalnej, a polskie dzieci uczęszczały do Szkoły Podstawowej w Dobrzejewicach. W budynku tym mieściło się również mieszkanie pastora, który pełnił też funkcję nauczyciela Po zakończeniu wojny Niemcy ze swoim ruchomym dobytkiem opuścili Polskę zostawiając swoje domostwa, ziemie i kościół. Ziemie i domy zostały zagospodarowane przez Polaków, a budynek kościoła przystosowano do potrzeb utworzenia Szkoły Podstawowej w Brzozówce. Część budynku przysposobiono na mieszkanie dla kierownika szkoły, w drugiej części wyremontowano pomieszczenia na izby lekcyjne. Na strychu wydzielono pomieszczenie na kancelarię szkoły. Pierwszą kierowniczką szkoły była Maria Różańska. Od września 1945 roku uczyły się tu dzieci w klasach I, II, III, potem systematycznie liczba oddziałów w szkole wzrosła do siedmiu. Do 1964 roku Szkoła Podstawowa w Brzozówce była siedmioklasowa.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych lekcje prowadzono w klasach łączonych. Uruchomiono również wieczorową, eksternistyczną możliwość uzupełnienia wykształcenia podstawowego dla osób dorosłych, którym wojna przerwała edukację. Wielu mieszkańców wsi Brzozówka i okolic wykorzystało tę możliwość, ale też wiele osób nie skorzystało z tej propozycji, poprzestając na ukończonej V czy VI klasie szkoły podstawowej.

Do obwodu szkoły należała Brzozówka i jej okolice, czyli części wsi Głogowo, Szembekowo, Krobia i Mierzynek. Liczba uczniów wahała się w granicach 120 ( np. r. szk. 1960/61 – 118 uczniów). Dla takiej liczby uczniów baza lokalowa była zbyt ciasna, dlatego lekcje prowadzono również w sąsiadującym ze szkołą domu prywatnym.

W 1975 roku szkoły zmieniły organizację pracy. Szkoła w Brzozówce stała się pięcioklasową Szkołą Filialną Zbiorczej Szkoły Gminnej w Dobrzejewicach. W szkole od 1971 roku rozpoczął funkcjonowanie oddział przedszkolny dla dzieci sześcioletnich.

W latach osiemdziesiątych bardzo wyraźnie pogorszył się stan budynku szkolnego, co zagrażało bezpieczeństwu społeczności szkolnej. Od 31 stycznia 1989 roku rozpoczął się gruntowny remont budynku, a dzieci wraz z gronem pedagogicznym dojeżdżały do Szkoły Podstawowej w Łążynie. Jednak już pod koniec lutego 1990 roku nastąpiła przeprowadzka zajęć lekcyjnych do budującej się szkoły w Brzozówce. Pomimo utrudnień w prowadzeniu zajęć lekcyjnych, praca na miejscu była lepsza niż uciążliwy dowóz uczniów. W dość szybkim tempie polepszono warunki do pracy. Żeby sprostać tym zadaniom, ówczesny dyrektor szkoły Stanisław Giziński zabiegał o fundusze na dokończenie budowy szkoły. Brakujące środki finansowe pozyskał dopiero po spotkaniu z wiceministrem Oświaty i Wychowania Wiktorem Kulerskim. Wystarczyło ich na wybudowanie piętra.

Po zakończeniu prac budowlanych, 31 sierpnia 1990 roku budynek szkoły nie był jeszcze gotowy na przyjęcie uczniów. Odłożono rozpoczęcie roku szkolnego o tydzień, ponieważ sale lekcyjne nie były gotowe, brakowało ławek, krzeseł, tablic, a teren wokół szkoły był nieuporządkowany i mógł stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci.

W ciągu tego tygodnia dokonano zakupu brakujących sprzętów i wykonano najpilniejsze prace przy wzmożonym wysiłku dyrektora, rodziców, nauczycieli i pracowników administracyjnych szkoły.

Powitanie roku szkolnego 1990/91 nastąpiło z kilkudniowym opóźnieniem, ale za to w nowym budynku. Ponieważ nie było oficjalnej zgody na rozbudowę (jedynie na remont), powstał on na bazie starych fundamentów, co spowodowało, iż już w chwili jego oddania sale były za ciasne, korytarze za wąskie, brakowało również sali gimnastycznej.

Na uporządkowanie i zagospodarowanie czekał teren przy szkole. W każdym roku, systematycznie prowadzono prace w obejściu szkoły. Ogrodzono szkołę, wybetonowano boisko do gry w koszykówkę, przygotowano i wyrównano boisko do gry w piłkę nożną.

W roku 1993 pojawił się problem zorganizowania miejsca na parking dla autobusu szkolnego, dowożącego dzieci. Zrezygnowano więc ze starego sadu przed szkołą i przygotowano miejsca parkingowe dla autobusu i kilku samochodów osobowych.W darze od Nadleśnictwa Dobrzejewice dyr. Zdzisław Gawroński uzyskał wiele sadzonek drzew i krzewów ozdobnych, którymi obsadzono parking i całe obejście szkoły.

W miarę możliwości finansowych gminy, dzięki bardzo dobrej współpracy ze środowiskiem lokalnym i ofiarności sponsorów powoli, ale systematycznie szkoła bogaciła się w nowe meble, sprzęty i pomoce dydaktyczne. Korytarz na piętrze przystosowano do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. Na ścianach przytwierdzono drabinki gimnastyczne, zakupiono materace. Utworzono pracownię informatyczną i pracownię biologiczno – chemiczną. Zakupiono kserokopiarkę, drukarkę do komputera, nowoczesne magnetofony, instrumenty muzyczne, sprzęt nagłaśniający i inne potrzebne do codziennej pracy pomoce.

Od roku 1991 szkoła znowu stała się ośmioklasową, aż do momentu wprowadzenia ostatniej reformy systemu edukacji, co nastąpiło w dniu 1 września 1999 roku. Obecnie szkoła liczy siedemnaście oddziałów: klasy od I – VIII oraz przedszkole samorządowe. Do obwodu szkolnego należą: Brzozówka, Szembekowo.

Organizacja pracy szkoły

Budynek szkoły jest piętrowy. Na parterze znajduje się gabinet dyrektora, sekretariat, 2 izby lekcyjne, sala gimnastyczna, pokój logopedy, pokój nauczycielski, kuchnia, szatnie oraz sklepik szkolny. Na piętrze jest biblioteka, 9 sal lekcyjnych, pokój pedagoga, świetlica oraz toalety.

W ostatniej dekadzie, liczba dzieci w naszej szkole rośnie, w przeciwieństwie do ogólnopolskich tendencji. Spowodowane jest to rozwojem budownictwa jednorodzinnego i napływem nowych mieszkańców. Każdego roku szkoła przejmuje kilkoro uczniów z innych szkół. Nadmienić tu trzeba, iż nie wszystkie dzieci zamieszkałe w rejonie szkoły realizują obowiązek szkolny w tutejszej placówce. Wiele osób decyduje się na dowóz dzieci do szkół toruńskich, często niepublicznych.

Praca w szkole jest dwuzmianowa. Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 7.45, kończą najpóźniej o 18.00. Dla dzieci, które lekcje kończą wcześniej i czekają na odwóz, zorganizowane są zajęcia świetlicowe i pozalekcyjne.

Realizujemy program: Majsterkowicze 2.0

Teresa Noworacka

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, plastyki i muzyki. Od trzech lat moją nową pasją stało się kodowanie, programowanie i wykorzystywanie nowoczesnych technologii.

Tomasz Lenczewski

Nauczyciel informatyki. Moją pasją jest sport i muzyka.

Aktualności:

12 grudnia 2018 | Brzozówka | Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzozówce

3… 2… 1… START!!!

Nareszcie! Udało się. Wreszcie mamy złożone i połączone roboty. Czas na pierwsze doświadczenia w sterowaniu pojazdem, pierwsze kraksy. Nasze wrażenia?? Niesamowite! Podczas tych zajęć doskonaliliśmy na umiejętności sterowania, odbyły się również pierwsze wyścigi robotów. Zabawa była przednia. Czas spędzony na skręcaniu pojazdu został wynagrodzony. Czekamy na więcej…. teraz ogranicza nas tylko wyobraźnia….

Czytaj dalej
11 grudnia 2018 | Brzozówka | Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzozówce

Niespodziewany Gość

Dziś odwiedziła nas pani Dyrektor- zdumienie, zaciekawienie. “Mówicie,że będzie jeździć… chcę to zobaczyć…Jeszcze wrócę na wasze zajęcia. ” . Śrubki, śrubki i … Ciekawość, zabawa, zaangażowanie. Może wam pomóc?- pytają trenerzy. Nieeeeeeeeee, piszczą dziewczyny zasłaniając swoje roboty. Nikt nie chce naszej pomocy???

Czytaj dalej
16 listopada 2018 | Brzozówka | Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzozówce

EDUBOX!!! Do dzieła

Nareszcie!!! Otrzymaliśmy nasze EDUBOX. Pierwsze wrażenia?? Są wspaniałe… Elementy wykonane z drewna… Dużo różnych śrubek… Śrubokręt… Czeka na dużo ekscytującej pracy… Na tych zajęciach należy bardzo się skupić, aby wszystkie elementy dobrze połączyć… Zajęcia rozwijają koncentrację, umiejętności manualne… Super zabawa…

Czytaj dalej
28 października 2018 | Brzozówka | Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzozówce

Rachu ciachu i po strachu.

Rachu ciachu i po strachu. Zabawa ze Scratch to dla nas przypomnienie. Dziś, krótko mówiąc bawimy się w przebieranki. A ścisłej mówiąc to nasze duszki się przebierają, skaczą , pływają, odbijają się od ściany…że też im się w głowach nie zakręci Ha ha..

Czytaj dalej
26 października 2018 | Brzozówka | Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzozówce

#SUPERKODERZY na start

Witajcie! Rozpoczynamy zajęcia z #superkoderami.Na początek zajęcia z programowania. Przypominamy podstawy Scratch. Za pomocą odpowiednich skryptów tworzymy grę! Tabliczkę mnożenia dla geniuszy. Ponieważ już mieliśmy zajęcia związane z językiem Scratch w poprzednich latach to zadanie było barrrdzzzoo proste. Kilka chwil i nasze gry już działają. Czas na uatrakcyjnienie naszej gry… Tu mamy zupełną swobodę. Nasze […]

Czytaj dalej