Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2020

Jak co roku, nasza Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Grochowie dołączyła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. To przedsięwzięcie ma na celu podnoszenie świadomości oraz edukację dzieci i młodzieży w kwestiach związanych z bezpieczeństwem w Internecie. W tym roku hasłem przewodnim jest „Działajmy razem!” i na temacie współtworzenia świadomej, bezpiecznej i przyjemnej pracy on-line skupiły się wszystkie nasze aktywności.
W tym dniu mieliśmy specjalnych gości. Pracownika wydziału prewencji Komendy Powiatowej w Sokołowie Podlaskim Panią sierżant Dominikę Ślepowrońską, oraz dzielnicowego gminy Sokołów Podlaski Pana aspiranta Pawła Kobylińskiego, którzy zaangażowali się w nasze działania poprzez przeprowadzenie prelekcji na temat „Zagrożeń wirtualnego świata”.

Podczas DBI zastanawialiśmy się nad moralnym aspektem świata on-line. Poruszyliśmy tematykę poczucia bezpieczeństwa i komfortu, a także zagadnień związanych z hejtem, mową nienawiści oraz konstruktywną krytyką, na które narażeni są już coraz młodsi użytkownicy Internetu. 

Na korytarzu szkolnym zostały umieszczone kody QR, pod którymi ukryte były hasła związane z Internetem. Uczniowie odczytywali je za pomocą aplikacji „QR Reader”. Przygotowana została także sonda na temat: „Internet służy mi do…. w tym celu użytkuję go przez…”.

Ten dzień dał naszym uczniom dużą porcję walorów edukacyjnych, przypomnieliśmy istotne kwestie dotyczące bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych. Mamy nadzieję, że na długo utrwalą się one w ich pamięci. Dzień Brzoiecznego Interentu poprowadzili nasi Mistowie Intrnetu.