Wywiad z nauczycielem fizyki

#Superkoderzy nie próżnują, dziennikarska przygoda trwa 🙂 Oto wywiad z naszym nauczycielem fizyki Panem Robertem Lewandowskim

Fizyk, nauczyciel, chciałoby się  rzec poważny człowiek, a tu okazuje się, że jest… szalikowcem.

Wywiad z Robertem Lewandowskim – nauczycielem fizyki w Szkole Podstawowej nr 4 w Gdańsku

Niedawno i to całkiem przypadkiem dowiedziałam się, że pasją mojego profesora od fizyki jest kolekcjonowanie szalików piłkarskich. Uznałam, że jest to bardzo ciekawe i osobliwe hobby. Nieczęsto przecież słyszymy o ludziach, których pasją jest kolekcjonowanie szalików.

Wchodzę do klasy i widzę tłum uczniów przy biurku Pana profesora. Słyszę ostatnie pytania. Profesor cierpliwie odpowiada. Jeszcze chwila i będę mogła zadać pytania, które wcześniej przygotowałam. Wszyscy wyszli. Zostaliśmy w klasie. Mogę zaczynać wywiad.

– Dzień dobry! Słyszałam, że ma Pan bardzo ciekawe hobby. Czy to prawda, że zbiera pan szaliki?

– Dzień dobry! Dokładnie tak! I to nie takie zwykle, ale piłkarskie.

– Czy pamięta Pan, kiedy to się zaczęło?

– Niech pomyślę….Zbieram je od… 25 lat.

– Hmm… To przez te 25 lat pewnie zebrał ich  Pan setki!

– Proszę zgadywać…

– Nie mam pojęcia, ile można zebrać szalików przez ćwierćwiecze. W zeszłym roku pewien kolekcjoner z Olsztyna zaprezentował swój zbiór 36 szalików znaczących klubów europejskich, które zbierał przez 5 lat. Idąc tym tropem, to myślę, że ma Pan ich blisko 200, no może trochę ponad.

– Muszę Cię zaskoczyć, bo na tą chwilę mam ich ponad 700.

-To bardzo dużo! Powiem szczerze, że nawet nie przypuszczałam, że jest ich tak wiele. Jestem pewna, że są  wśród nich jakieś najcenniejsze.

-Tak, są to dwa szalik, oba z autografami. Jeden z podpisem Michela Platini, a drugi –  Zbigniewa Bońka. Michel Platini, francuski piłkarz,  uważany jest za jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych futbolistów w historii piłki nożnej. Był zawodnikiem wielu słynnych klubów. Czy wiesz, że przez pięć lat grał dla Juventusu, z którym święcił swoje największe klubowe sukcesy?

– Nie wiedziałam o tym! Ale, o ile mnie pamięć nie myli, Michel Platini to piłkarz, o którym niedawno było również bardzo głośno. A to za sprawą tzw. łapówek. Jako działacz sportowy został zawieszony na 8 lat za przyjęcie znaczących środków finansowych od innego działacza FIFA Seppa Blattera.

– Masz rację. Pomimo wszystko, to jednak niezaprzeczalnie świetny piłkarz – legenda. Trzykrotny zdobywca Złotej Piłki dla najlepszego piłkarza Europy,  mistrz Europy i  król strzelców tej imprezy.

– A ten drugi szalik?

– Ten z autografem Zbigniewa Bońka?

– Tak. Dlaczego akurat ten jest dla Pana tak cenny?

– Zbigniew Boniek obok Jana Pawła II czy Romana Polańskiego jest najbardziej rozpoznawalnym Polakiem na świecie. Boniek należy do grona stu najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej. Grał w trzech turniejach finałowych mistrzostw świata i zdobył III. miejsce w Plebiscycie Złotej Piłki.

– Czy czasem Boniek i Platini nie grali w jednej drużynie?

– Zbigniew Boniek obok Platiniego był filarem Starej Damy.

Przytoczenie redakcji: Stara Dama  czyli Juventus Football Club SpA – włoski klub piłkarski założony 1 listopada 1897 roku jako FC Juventus przez grupę uczniów z liceum Massimo d’Azeglio. Zespół ma siedzibę w Turynie. Często jest przez to niepoprawnie nazywany Juventusem Turyn./źródło:Wikipedia/

– Które szaliki zapoczątkowały kolekcję?

– Szalik z francuskiego klubu Paris Saint-Germain F.C oraz holenderskiego zespołu i Feyenoord Rotterdam.

– To tam, gdzie grał Jerzy Dudek?

– Zgadza się!

– Czy ma Pan może jakieś wspomnienia związane ze swoimi szalikami?

– Oczywiście, że mam. W 2015 roku byłem na finale Ligi Europy na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ukraiński klub piłkarski Dnipro podejmował hiszpańską Sevillę. Sevilla wygrała 3:2.

– Wiem coś o tym, gdyż właśnie grający w barwach hiszpańskiego klubu, polski pomocnik, Grzegorz Krychowiak strzelił bramkę. To taki polski akcent w tych finałach.

– Muszę przyznać, że przed tym wywiadem niewiele wiedziałam o Pana zainteresowaniach. Prawdę mówiąc nie spodziewałam się, że profesor fizyki może kolekcjonować szaliki i być fanem piłki nożnej. Bardzo dziękuję za podzielenie się Pana pasją i życzę wielu udanych szalikowych łowów.

– To ja dziękuję za możliwość podzielenia się moimi zainteresowaniami. Myślę, że każdy ma coś ciekawego, tzn., że  każdy ma jakąś oczywistą lub mniej oczywistą pasję. Są ludzie, którzy zbierają puszki, znaczki, a nawet motyle. Ja zbieram szaliki.

– Ale jak się okazuje, nie takie zupełnie zwyczajne.

Julia Zielonka