Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

08-430 Żelechów ul.Ogrodowa 3

Szkola

Realizujemy program: Majsterkowicze 2.0

Leszek Dębek

Chcąc nadążyć za postępem technologicznym, musimy wspólnie poznawać nowe programy, aplikacje, urządzenia komputerowe. Powinniśmy starać się zrozumieć funkcjonowanie, proces tworzenia i działania nowych, coraz bardziej zautomatyzowanych, otaczających nas rzeczy.

Aktualności:

6 listopada 2017 | 08-430 Żelechów ul.Ogrodowa 3 | Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

Nasze pojazdy podążają za światłem.

Szkoła

Korzystając z projektu i modyfikując go, sprawiliśmy aby nasze pojazdy LOFI podążały za światłem latarki. W tym celu do pojazdu zostały zamontowane czujniki światła.

Czytaj dalej
30 października 2017 | 08-430 Żelechów ul.Ogrodowa 3 | Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

Programujemy w http://lofiblocks.com

Wykorzystując mobilną pracownie komputerową każdy SuperKoder z naszego koła otworzył stronę http://lofiblocks.com/koduj , zalogował się przy pomocy konta google i zaprogramował nasz pojazd tak, aby był w stanie jeździć i był sterowalny z poziomu klawiatury. Projekty wszyscy zapisali na własnym koncie.

Czytaj dalej
24 października 2017 | 08-430 Żelechów ul.Ogrodowa 3 | Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

Poznajemy dokumentację – opis LOFI Blocks

Na tej lekcji, korzystając ze strony: http://lofiblocks.com/lekcje/dokumentacja  poznaliśmy podstawowy interfejs aplikacji online: http://lofiblocks.com/koduj, jak również poprawne połączenie robota z tabletem lub laptopem poprzez bluetooth.

Czytaj dalej
16 października 2017 | 08-430 Żelechów ul.Ogrodowa 3 | Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

Lekcja z czujnikami

Kolejne spotkanie przeznaczyliśmy na ćwiczeniach związanych z poznaniem wszystkich elementów zestawu. Podłączyliśmy wszystkie elementy wyjścia i wejścia. Uczniowie sprawdzili czy wszystkie zmysły działają, pograli w gry zawarte w interaktywnej lekcji. Wszyscy bawili się świetnie.

Czytaj dalej
2 października 2017 | 08-430 Żelechów ul.Ogrodowa 3 | Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

Zmysły robota, połączenie z komputerem

Skoro roboty – pojazdy mamy już gotowe,  pora na lekcję ZMYSŁY ROBOTA.  Bardzo duża pochwała dla twórców witryny pozwalającej na interaktywna lekcję z czujnikami.  Mając dwie godziny lekcyjne do dyspozycji, udało nam się na pierwszej zainstalować: sterowniki na laptopach pozwalające na połączenie robota z komputerem, aplikację LOFI ROBOT ScratchX z Chrome Web Store. Na drugiej […]

Czytaj dalej
25 września 2017 | 08-430 Żelechów ul.Ogrodowa 3 | Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

Nasz pojazd gotowy

Na lekcji, gdzie kończyliśmy produkcję pojazdu, natrafiliśmy na kilka problemów. Koła i do nich podkładki zakładają  się bardzo mocno – w każdym przypadku przydała się pomoc nauczyciela. Aby włożyć Powerbank należy ustawić nakrętki w jednym położeniu i najlepiej przymocować do niego sznurek z kółkiem, bo ciężko wyciągnąć. Należy odpowiednio podpiąć silniki i czujnik odległości. Praca zespołowa funkcjonowała […]

Czytaj dalej
18 września 2017 | 08-430 Żelechów ul.Ogrodowa 3 | Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

ROBOT POJAZD – składamy zestawy

Na kolejnych dwóch lekcjach składamy szkielet pojazdów. Korzystając ze scenariuszy zajęć opracowanych na potrzeby projektu SuperKoderzy realizowanego przez Akademię Orange, skręcamy roboty. Są to bardzo dobre ćwiczenia manualne. Wszyscy są zachwyceni powstającym pojazdem i wykonują zadanie z pełnym zaangażowaniem.

Czytaj dalej
11 września 2017 | 08-430 Żelechów ul.Ogrodowa 3 | Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

Zaczynamy – Poznajemy zestaw.

11 września 2017 roku odbyły się dwie lekcje według scenariusza Majsterkowicze 2.0 – Czym są roboty? W licznej grupie (16 uczniów) na pierwszych zajęciach pozalekcyjnych wyjaśniliśmy podstawowe pojęcia, takie jak: robot, maszyna, komputer. Na drugiej godzinie lekcyjnej rozpakowaliśmy i zapoznaliśmy się z zawartością zestawu Lofi Robot. Uczniowie bardzo chcieli coś robić praktycznego, więc wycisnęli wszystkie elementy drewniane.  

Czytaj dalej